Chcesz być szczęśliwy? Żyj jak mieszkaniec Skandynawii!
Skandynawowie uchodzą za najszczęśliwszych mieszkańców naszej planety. Jak oni to robią, że mimo srogiego klimatu, ograniczonego dostępu do słońca i krótkich dni, umieją czerpać z życia pełnymi garściami? Poznajcie sekret Skandynawów.
Regularnie korzystaj z sauny
W Skandynawii chodzenie do sauny jest elementem tożsamości kulturowej. Liczne badania potwierdziły, jak ważny wpływ na nasze zdrowie wywiera korzystanie z sauny. Niewykluczone, że Skandynawowie zawdzięczają swoją długowieczność właśnie częstemu korzystaniu z dobrodziejstw sauny. Wśród korzystnych efektów sauny wymienia się: usuwanie toksyn z organizmu, poprawę snu, usprawnienie funkcjonowania układu krążenia. Co więcej, intensywne pocenie się podczas zabiegu w saunie wzmaga spalanie kalorii i pomaga zachować szczupłą sylwetkę. Ważnym jest, aby po zabiegu sauny zażyć zimnego prysznica bądź kąpieli w lodowatej wodzie. Dzięki temu dojdzie do zamknięcia porów w skórze, a Twoje ciało będzie zatrzymywać ciepło, co z kolei usprawni krążenie krwi. Po zabiegu tym nie tylko poprawi się Twoje samopoczucie, ale również Twoje ciało zacznie skuteczniej pracować.
Rowerem do pracy
Aktywność fizyczna to dla Skandynawów sposób na życie. Nie chodzi tylko o to, że nasi sąsiedzi z Północy regularnie ćwiczą. W ich przypadku aktywność fizyczna jest naturalnie wpleciona w codzienne obowiązki i czynności. Niemalże 30% Duńczyków i Szwedów mieszkających w miastach do i z pracy jeździ rowerem. Średni dystans, jaki pokonują to około 13 km, nie jest to więc wyczerpujący maraton, a raczej pretekst by więcej się ruszać i jednocześnie doskonały sposób na uniknięcie korków w godzinach szczytu.
Ruszaj się
Najpopularniejszą formą aktywności fizycznej jest jogging. Prawda jest taka, że większość z nas nie może sobie pozwolić na codzienne bieganie. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem okazują się marsze. 50% Szwedów regularnie wykonuje marsze, jako jedną z form aktywności fizycznej bądź formę relaksacji. Marsz to forma ruchu, z której mogą korzystać wszyscy, bez względu na wiek. Odpowiednio zaadaptowaną przez Finów odmianą marszu jest Nordic Walking. Ta forma ruchu dzięki zastosowaniu kijków angażuje więcej mięśni niż zwykły chód czy jogging. Sprzyja to intensywniejszemu spalaniu kalorii oraz wzmacnianiu mięśni całego ciała.
Dołącz do zespołu lub klubu sportowego
W krajach nordyckich istnieje niepisany zwyczaj udzielania się w lokalnych klubach sportowych. Szwedzi, na przykład, już w młodym wieku przyłączają się do wybranego klubu sportowego i są z nim związani co najmniej do emerytury. Czerpią korzyści nie tylko z regularnego ćwiczenia, ale również ze związania się z daną grupą, która jest źródłem dodatkowej motywacji. Przynależność do klubu sportowego to również sposób na zawieranie nowych znajomości i tworzenie więzi społecznych, co wpływa na poprawę jakości życia. Zorientuj się, czy w klubach sportowych w twoim mieście nie ma w najbliższym czasie dni otwartych. Może warto się zapisać?
Jedz po skandynawsku
Dieta skandynawska obfituje w tłuste ryby, chleb żytni i warzywa okopowe, stanowiące źródło wartościowych substancji odżywczych dla naszego organizmu. Co więcej, w kuchni nordyckiej ważną rolę odgrywa nie tyle przepis, co jakość składników. W daniach skandynawskich odnajdziemy mniej składników niż w daniach krajów południowych, dlatego też jakość składników odgrywa ważna rolę. Ryby, takie jak śledzie, makrela czy pstrąg są bogatym źródłem białka, kwasów omega-3 i antyoksydantów. Z kolei warzywa okopowe oraz chleb żytni o niskim indeksie glikemicznym błyskawicznie zaspokajają apetyt. Kolejna ważna cecha diety skandynawskiej to niska zawartość węglowodanów na rzecz białka.
Zrób przerwę
Wydajność pracy biura jest ściśle związana z motywacją pracowników i zdolnością do skupienia uwagi. Koncentracja wymaga umysłowego wysiłku, który z kolei zużywa zapasy energii. Skandynawowie są tego świadomi, dlatego w ciągu dnia pracy robią przerwy na kawę, zwane „Fika”. Częste przerwy w pracy pomagają zachować motywację, poprawiają samopoczucie i zwiększają produktywność, gdy powracasz do swoich obowiązków. Na dłuższą metę, robienie przerw co 30-60 min obniża stres związany z pracą i zwiększa satysfakcję zawodową, co jest niezwykle ważne dla twojego samopoczucia i zdrowia.
Pamiętaj o wakacjach
Skandynawowie mają prawo do 5 tygodni urlopu, co czyni ich jednymi z najbardziej uprzywilejowanych pracowników na świecie. W związku z tym rzadziej cierpią na depresję i choroby serca wynikające z przepracowania. Nawet jeśli jesteś pasjonatem swojej pracy, weź urlop, by wziąć oddech od codziennych obowiązków i móc więcej czasu spędzić ze swoimi bliskimi.
Praktykuj duńskie Hygge
Powód, dla którego Dania jest uważana za jeden z najszczęśliwszych krajów świata najprawdopodobniej związana jest z Hygge. Niemiecki odpowiednik tego terminu to Gemütlichkeit – oznacza to sztukę tworzenia przytulnej atmosfery ogniska domowego, braterstwa, wspólnoty, intymności. Nam również przyda się umiejętność kreowania Hygge, co ułatwi przetrwanie ponurych i zimnych dni. Podstawą Hygge jest znalezienie czasu dla siebie i spędzenie go mile w przyjemnej atmosferze. Może to być lektura ulubionej książki w wygodnym fotelu bądź też wspólne gotowanie z przyjaciółmi. Cokolwiek robisz powinno to być komfortowe dla ciebie i dla innych. Postaraj się znaleźć w swojej codziennej rutynie czas na Hygge, co korzystnie wpłynie na twoje samopoczucie oraz wzmocni więzi z bliskimi, a w rezultacie pozwoli ci cieszyć się pełnią życia.
Zaprzyjaźnij się z zimnem
Naturalny odruch obronny sprawia, że przed zimnem chowamy się pod ciepłą kołdrą, a do tego kaloryfer nastawiamy na maksa. Na dwór wychodzimy tylko pod przymusem obowiązków bądź z litości dla swojego czworonoga. Skandynawia w połowie objęta klimatem polarnym nie rozpieszcza swoich mieszkańców, mimo to spędzają oni aktywnie czas na świeżym powietrzu. Szacuje się, że blisko 50% Szwedów regularnie trenuje nawet w okresie długich i męczących zimowych miesięcy. Okazuje się bowiem, że ćwiczenie przy niskich temperaturach powoduje spalanie większej liczby kalorii, wzmacnia serce, płuca i system krążenia a także pomaga walczyć z depresją sezonową.