Skończyłeś studia i co dalej, a może pracujesz dwadzieścia lat w zawodzie i nie wiesz czy chcesz zmienić profesję lub zmienić zawód albo specjalizację?
A może chciałeś być kimś innym w wieku 40-stu, 50-lat?
Jaką ścieżkę kariery obrać? Jakim Inżynierem Jesteś?
Dziś opiszemy ścieżki kariery Inżyniera, które wydają mi się sprawdzone i pewne.
Jeżeli wybrałeś zawód Inżyniera musisz sobie zawsze powtarzać i zdać sprawę z jednej, najważniejszej rzeczy – już sama decyzja o karierze inżynierskiej sprawia, że jesteś kimś, kto wyrasta ponad przeciętność. Twoje umiejętności i wiedza to rzecz, którą możesz nabyć by stać się osobą ważną w środowisku twych bliskich i społeczeństwa, ale decyzja o obraniu ścieżki i podjęciu wyprawy, to to, co sprawia, że jesteś kimś na wzór Bilbo Bagins’a z powieści Tolkiena.
Co najważniejsze – to odpowiedź na proste pytanie – co sprawia Ci przyjemność?
Dlaczego? Bo zawód Inżyniera wymaga nieustannego podnoszenia kwalifikacji, nauki i pogoni za technologią. Musisz być zmotywowany i mieć chęci.
Tak, więc chcesz być:
A.) Inżynierem-Liderem dzielącym zadania, motywatorem i drogowskazem, który dzięki swoim mentalnym zdolnościom pcha projekt do przodu, umożliwia innym zdobyć się na wyżyny swoich możliwości, z których nie zdawali sobie sprawy? Samym pozostając w cieniu spraw, jednak będącym motorem sprawczym działań i ratującym wszelakie „pożary”?
B.) A może Inżynierem-Specjalistą, Alfą i Omegą, guru znającym niuanse techniczne i praktyczne rozwiązania wszelakich problemów, pracującym na drugiej linii człowiekiem z dużą klasą, który w odpowiada za realizację zadania, dzięki swojej wiedzy zdobywając powszechny szacunek?
Ten podział na jedynie dwie kategorie, pozwala już w początkowych wpisach na mojej stronie, pomóc w dalszych działaniach. Kategorii i ról jest mnóstwo, ale te dwie, powinny stanowić punkt wyjścia z kryzysów lub samego wejścia do zawodu Inżyniera.
Ad. A)
Jeżeli chcesz być osobą liderującą, motywatorem, zarządzającym projektem, ratującym tzw. „pożary” strategiem i opoką, to pierwsza rzecz, na którą musisz sobie odpowiedzieć to to, czy znalazłeś się już w tym momencie życia, że potrafisz zachować spokój niezależnie od trapiących Cię problemów i zdarzeń.
Bycie liderem oznacza nie koniecznie posiadanie wszech-wielkiej wiedzy, ale przede wszystkim ogromnego doświadczenia dotyczącego zachowania się w konkretnych sytuacjach – stajesz się kimś wyjątkowym przez doświadczenia własne oraz nabyte przez innych(które umiesz wykorzystać), – co wymaga wielkiej inteligencji i empatii.
Bycie Inżynierem-Liderem to rzecz niosącą ze sobą wiele stresów i wyrzeczeń – niełatwo sobie poradzić z presją nowych obowiązków, dodatkowych odpowiedzialności, czy choćby zmian relacji z kolegami z pracy. Dlatego nie każdy po awansie na nawet zwykłego kierownika, nie potrafi sobie poradzić z nowa rolą. Dużo tu formalnych zachowań, przybierania tzw. ”maski”, stosowania bzdurnych procedur „menadżerskich i zarządzania”, procesów i polityki wewnętrznej, której zwykły Inżynier nie dotyka tak mocno.
Jak należy zacząć od tej profesji? – No cóż, tu musisz sobie odpowiedzieć na jedno pytanie – na jakim stopniu rozwoju osobistego obecnie się znajdujesz – oraz skąd, z jakiego środowiska się wziąłeś. Może głupio i niedorzecznie ten podział brzmi, jak na dzisiejsze czasy, ale jeżeli nie wyniosłeś z domu lub dotychczasowego życia zawodowo-osobistego – odpowiedniej dozy dystansu, wyczucia, klasy oraz ogłady, to nadajesz się na bycie liderem w markecie budowlanym i/lub dziale handlowym(bez obrazy), a nie na objęcie posady kierownika projektów i realizacji zadań inżynierskich. Twoja wiedza musi być na wysokim poziomie, ale jeszcze na wyższym muszą być tzw. umiejętności „miękkie”(o czym piszę na tym blogu).
Przechodząc do meritum – chcesz szybkiej ścieżki? Nie ma takiej nawet u Taty w firmie(chyba, że tato godzi się na minimum pięć lat wstydu za Ciebie) – sprawa jest prosta – Szukasz Mentora, który poprowadzi Cię przez niuanse prowadzenia Teamu Inżynierskiego, ze wskazaniem na twoją samodzielność. Najlepiej nadają się do tego firmy od 10-20 osób, zatrudniających zarówno pracowników we wdrażaniu, wykonawstwie oraz projektowaniu.
Takie firmy działają na rynku lokalnym, dzięki czemu stworzysz niezbędną w przyszłości „Siatkę Relacji” oraz masz możliwość pracować w różnych działach, niezależnie od stanowiska – nabędziesz dzięki temu praktykę przy działaniach fizycznych(wykonawstwo, obsługa różnych narzędzi, radzenie sobie przy bardzo ograniczonym dostępie do zasobów materialnych i finansowych, relacje z pracownikami fizycznymi, umiejętności trudnych rozmów, zrozumienia potrzeb społecznych pracowników, relacji klient-wykonawca, „rzeczywistość, a to, co na papierze”).
Naturalnie porady dotyczące rozwoju ścieżki poszukuj w dalszych postach na moim Blogu.
Ad. B)
Jeżeli chcesz być Inżynierem-Specjalistą to musisz mieć głód wiedzy. Nie musi to być pasja(tak najlepiej), ale wystarczy wewnętrzna ciekawość lub troszkę niebezpieczna chęć bycia najlepszym.
Tutaj także należy znaleźć sobie Mentora na początkowym etapie kariery, ponieważ musisz uczyć się zachowania w pewnych sytuacjach(sama wiedza, nawet największa czasami nie wystarcza).
Co przede wszystkim? W dzisiejszych czasach Inżynier dzięki mediom i internetowi ma taki dostęp i zasób wiedzy merytorycznej i praktycznej, że sam się dziwię jak społeczeństwo może tego nie wykorzystywać!. Jeszcze 15-lat temu wiedza nt. programowania, obsługi narzędzi informatycznych, budowlanki, instalatorstwa wentylacyjno-klimatyzacyjnego, sterowania, automatyki czy elektryki była trudno dostępna – dziś włączasz YouTube, szukasz w Internecie i już wiesz, jak położyć płytki w łazience czy zbudować prom kosmiczny(w dużym uproszczeniu). Reszt sama przyjdzie.
Szybka ścieżka na Inżyniera Specjalistę to zatrudnienie się w porządnej firmie działającej w przemyśle lub energetyce, tutaj szybko spotkasz się z najprzeróżniejszymi problemami. Polecam średniej wielkości firmy(20-40 osób), bo:
– małe firmy=małe problemy,
– duże firmy=niedopuszczenie Ciebie do problemów;
Najważniejsze to zwrócić uwagę na zespół, w którym pracujesz, musi być on wielozadaniowy oraz musisz mieć okazję się wykazać i od kogo się uczyć.