Coraz częściej przeglądając różne ogłoszenia prasowe i internetowe dotyczące pracy i biznesu napotykamy pojęcie „franczyzny”. Czym jest i jak działa? Jakie ma wady i zalety? Na te i inne pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule.
Franczyzna (ang. Franchising) to forma współpracy gospodarczej lub inaczej: udzielenie licencji do prowadzenia działalności gospodarczej przez franczyzodawcę pod określoną nazwą handlową. Dlaczego jest to korzystne rozwiązanie dla osób chcących rozpocząć prowadzenie działalności?
Franczyzodawca pomoże nam dzięki szkoleniom, na których zostaniemy zapoznani zarówno z przepisami, jak i ze sposobami prowadzenia biznesu. Dodatkowo otrzymamy wsparcie specjalistów, a także finansowe, dzięki czemu nasz wkład własny będzie z pewnością mniejszy niż gdybyśmy chcieli działalność prowadzić samodzielnie. Mniejsze jest też ryzyko związane z niepowodzeniem. Dzięki działaniu pod nazwą lub znakiem, który jest znany i rozpoznawalny zwiększa się prawdopodobieństwo osiągnięcia sukcesu, a co za tym idzie, mamy większą szansę na naprawdę duże zarobki. Szersza jest też grupa naszych potencjalnych klientów, gdyż nie muszą ufać nowej firmie pojawiającej się na rynku, a sklepowi należącemu do znanej im wcześniej sieci. Wadą tego systemu jest na pewno fakt, że układ ten jest dużo bardziej korzystny dla franczyzodawcy niż franczyzobiorcy. Dlaczego? Zyski, które osiągniemy nie zostają wyłącznie w zakresie naszego portfela, gdyż musimy się nimi dzielić w stosunku procentowym, który został zapewne określony w licencji z franczyzobiorcą. Dodatkowo ponosimy koszty, które w przypadku prowadzenia własnej działalności nie mają miejsca, czyli np. wstępna opłata licencyjna.
Czy warto skorzystać z franczyzny? Odpowiedź na to pytanie zależy od naszych potrzeb oczekiwań. Jeśli uważamy, że jesteśmy w stanie osiągnąć sukces bez wsparcia z zewnątrz, chcemy być niezależni i mamy wystarczające środki możemy samodzielnie wystartować z własną działalnością, jeśli jednak obawiamy się porażki lub nie znamy się na prowadzeniu biznesu warto rozważyć franchising.