Pewność siebie, jest elementem wpływającym, na jakość życia. Jeżeli zostałeś Inżynierem, to Twoja jakość życia, może być wysoka – wszystko zależy od Ciebie.
Brak pewności siebie jest postrzegany, jako wada – nie jestem pewien czy słusznie, ale Inżynierowi, duża pewność siebie, jest niezbędna.
Jeżeli Ci jej brakuje, to czujesz parcie, aby się zmienić – błąd. Jeżeli uważasz, że zyskanie pewności siebie wymaga zmiany, to zakładasz, że zrobisz coś wbrew sobie. Dlatego całą modę na tzw. „Rozwój osobisty” uważam za fajną rzecz, ale niestety forma wykonania jest już do kitu. Czemu? Hasła „zmień swoje życie”, „zbuduj od nowa siebie” – nie brzmią jak coś zgodnego ze słowem ROZWÓJ.
Dlatego, jeżeli zazdrościsz ludziom pewności siebie lub budzą oni w Tobie zawiść, to masz problem.
„Chęć stania się kimś innym jest marnotrawstwem osoby, którą jesteś.”
Ten mądry cytat, w akapicie powyżej, tak naprawdę nic nie znaczy, jeżeli nie masz poukładane w głowie. Większość z ludzi nie zastanawiało się szczere, co tak naprawdę ma w głowie, a to, co masz głowie, odzwierciedla to jak żyjesz(patrz schemat społeczny opisany TU).
Jeżeli nie chcesz czegoś szczerze i uważasz, że pewność siebie wyjdzie od czynnika zewnętrznego(mąż, koledzy, gdy będę szczupły/a), to nic nie zrobisz.
Sam pochodzę ze środowiska, które zaaplikowało mi pewność siebie na poziomie dna i wodorostów(oraz inne porąbane cechy), przez które marnowałem mnóstwo czasu. Ze strony bliskich, rodziców, kolegów, partnerek, otrzymałem genetyczno-środowiskową czarną dziurę w podejściu do życia. Dziurę, wciągającą masę wymówek, narzekań, potencjalnych porażek, nieufności. Jednym słowem byłem chodzącym brakiem pewności siebie. Miałem tego dość i postanowiłem to zmienić. Co się okazało – nagle wszystko stało się łatwiejsze. Pewność siebie jest rzeczą, której można się nauczyć w ramach swojego własnego, indywidualnego charakteru, Postanowiłem:
Nigdy nie ocenię siebie czyimiś oczami.
Nikt nie może sprawić abym czuł się gorszy bez mojego pozwolenia.
To nie to, kim jestem powstrzymywało mnie w działaniu, ale to, kim myślałem, że nie jestem.
Nie będę swoim własnym wrogiem.
Kiedy myślę lub czuję, że coś mogę lub nie mogę – mam rację.
Powiem szczerze, moja pewność siebie przybrała formę arogancji i była powierzchowna, ale i tak poprawiła mój standard życia. Wymagała ona poprawy mojego zachowania, traktowania innych i podejścia do wielu spraw. Dziś masz Internet, kursy, dostęp do fachowej wiedzy – skorzystaj z tego.
Nie jesteś gorszy od innych. Ludzie często mają mylne wyobrażenie o tzw. „ludziach sukcesu”. Na naprawdę wysokich stanowiskach, są ludzie, tak samo słabi jak Ty, mający swoje problemy, kompleksy, zmartwienia. Nieosiągalni, niezwykli, ubrani w pewność siebie czy inne umiejętności – to często tylko twoje wyobrażenie.Miałem do czynienia z wieloma osobami na stanowiskach lub o wysokim statucie społecznym – jedno było dla nich wspólne – byli to ludzie komunikatywni i pewni siebie w relacjach międzyludzkich. Większość z nich była także, po prostu fajna. A tacy ludzie cenią sobie osoby, które potrafią z nimi rozmawiać, więc jeżeli nie potrafisz rozmawiać ze swoim szefem(którego być może nie lubisz), to jak chcesz rozmawiać z: Prezesem Orlenu, super atrakcyjną dziewczyną, klientem?
Oczywiście spotykam ludzi niskich lotów etc., (czasem nie mogłem się nadziwić, jak osoba z tak marnymi zdolnościami psychicznymi – radziła sobie na takim stanowisku). Do nich mam stosunek – jestem lepszy od Was ze względu na to, co ze sobą reprezentuję. Jeżeli ktoś, ciągle ma problem z Tobą – pokazuj mu, że masz to gdzieś.
Na jedno też zwracam uwagę, że ludzie pragną dobra, tylko czasem do niektórych trudno się przebić. Dużo wtedy, zależy od Twojej pozytywnej postawy.
Nikt nie jest nieomylny i wszystkowiedzący – warto sobie zdać z tego sprawę. To, że ktoś osiąga sukces życiowy, osobisty czy zawodowy, wynika z tego, jak podchodzi do potencjalnej lub odniesionej porażki, – czyli m.in. – od pewności siebie.
Dlaczego Inżynier, który mniej wie od Ciebie, jest na wyższym stanowisku?(Doświadczenie – umiejętności życiowe/miękkie – cechy charakteru?). Dlaczego ten chamski koleś, ma taką ładną i fajną dziewczynę? (Pewność siebie? On nie bał się podejść, a ty?).
Na budowanie pewności siebie składają się następujące elementy:
Poznanie Siebie – Samoświadomość
Pierwszy krok do osiągnięcia pewności siebie, to pogłębienie kontaktu ze sobą: z tym, co czujesz, co myślisz, obserwowanie tego, jak się zachowujesz. Nie bój się oceniać swoich emocji, postaw, wyglądu zewnętrznego. Dzięki temu odpowiesz sobie, co dla Ciebie jest ważne.
Zaczynij dostrzegać prawidłowości obecne w Twoim życiu, rozumieć lepiej ludzi, z którymi się spotykasz.
Im lepiej siebie znasz, tym możesz stać się bardziej pewna/y siebie. Samoświadomość to fundament, na którym będziesz budować stabilne poczucie pewności siebie.
Oddzielenie wyobrażeń od rzeczywistości, pokonanie strachu.
Żyjemy w czasach, kiedy praktycznie można zostać, kim się chce. Źródłem wszystkiego, czego nie zrobiłaś/eś, a chciałaś/eś, jest twoja wyobraźnia oraz strach. Uzależnione są one od czynników zewnętrznych takich jak: normy, przekonania większości, presja społeczna, znajomi, rodzina, złe doświadczenia, politykę państwa(też), media.
Zróbmy test.
Oceń się od tego:
„Co inni o mnie myślą, jakie mam oceny, ile zarabiam, ile mam rzeczy materialnych, ile mam znajomych, jaki jest mój wygląd zewnętrzny”
I od tego:
„Jaki jest mój system moralny, co jest dla mnie ważne, kim chcę zostać, jakie są moje cele, jaka jest moja misja życiowa”.
Są różnice? Co Ci wyszło? Co jest ważniejsze?
Czytałeś mój tekst nt. kredytów hipotecznych, branych przez młodych ludzi? Jak myślisz, czy decyzja o wzięciu kredytu hipotecznego nie wynika, czasem, ze złej oceny rzeczywistości, w jakiej żyją młodzi ludzie? Ze strachu? Fajne usprawiedliwienie – bałem żyć po swojemu, na szczęście mam kredyt, na który wszystko mogę zwalić.
Nie wydaje się Wam, że ktoś lub coś chce, żebyśmy się bali? Inżynier musi umieć odróżnić rzeczywistość od wyobrażeń, musi inspirować.
Czy nie jest irracjonalne, że boisz się poznać kogoś, rozmawiać z kimś, wypowiedzieć swoje zdanie, zrobić z siebie głupka, zrobić coś niestandardowego, odnieść porażkę, pomylić się?
Taki strach był przydatny przy polowaniu na mamuta, ale dziś?
Kurwa, ….mamy się bać zrobić coś po swojemu, bo Pani w telewizji tak powiedziała, albo bać się jakiegoś faceta, tylko dlatego, że tabliczka ze stanowiskiem pracy, na jego drzwiach, jest inna?
Testowanie Siebie w różnych sytuacjach
Punkt 1 i 2 wykonany, więc należy wyrobić sobie umiejętność działania pomimo strachu i wątpliwości, które są w nas. Umiejętność wychodzenia poza własną strefę komfortu. Umiejętność radzenia sobie z wyzwaniami codziennego życia.
Sukces powoduje kolejny sukces, każdy krok, ku pewności siebie będzie nakręcał.
Ja polecam testowanie:
Testuję siebie, jeżeli będzie porażka – trudno, to tylko test – każdy test mnie czegoś nauczy.
Dzięki temu, za jednym podejściem załatwiam sprawę wyjścia z własnych wyobrażeń, buduję samoświadomość i relację ze sobą, pokonuję strach oraz ćwiczę inteligencję.
Zbudujesz pewność siebie wtedy, gdy poszerzysz swoja strefę komfortu, a zrobisz to tylko i wyłącznie poprzez robienie rzeczy, które znajdują się poza tą strefą. Gdy doświadczysz na samym sobie, że Twoje obawy nie miały sensu, już więcej się one nie pojawią. Dlatego codziennie rób rzeczy, które wcześniej wywoływały w Tobie lęk.
Jak się testować – przykłady:
Poznawaj osoby płci przeciwnej(pamiętasz mój tekst o podrywaniu?)
Uśmiechaj się do innych na ulicy
Śpiewaj publicznie pod nosem jakąś piosenkę.
Odwiedzaj miejsca w mieście, w których nigdy nie byłeś.
Zagaduj na ulicy do osób, których nie znasz. Pytaj ich o drogę lub opinię na jakiś temat.
Idź sam do klubu.
Dbanie o siebie i budowa wizerunku
Temat związany z wizerunkiem wewnętrznym i zewnętrznym Inżyniera, będzie poruszany na moim blogu, wiele razy. Dbanie o siebie rozpocznij od tego, że jesteś kimś ważnym i wartościowym. Życzliwość, zaufanie, szacunek, wsparcie, motywowanie, wyrozumiałość…tak traktuj swoje wewnętrzne „Ja”. Dbanie o siebie to także realizowanie swoich potrzeb, takich jak: potrzeba zabawy, odpoczynku, spędzania czasu z bliskimi, zdrowego odżywiania, ćwiczeń fizycznych itp. Dbanie o siebie to także atrakcyjny wizerunek.
Wyrozumiałość dla siebie – samoakceptacja
Aby pracować nad akceptacją własnych wad i niedoskonałości należy zrealizować punkt 1(samoświadomość). Zrozum siebie, a będziesz wobec swojej osoby, bardziej wyrozumiały. Naucz się mieć dystans i śmiej się ze swoich niedoskonałości, błędów. Skup się na sobie i doceń takiego/ą, jakim/ą się jest, zamiast patrzeć na wyidealizowany obraz.
Podnoszenie kwalifikacji i kompetencji
Gdy zaczynałem pracę, nie mając odpowiedniego doświadczenia, czułem się niepewnie. Kiedy pierwszy raz podchodziłem do atrakcyjnej kobiety na ulicy, żeby ją poznać – czułem to samo. Teraz – czuję się pewnie i swobodnie w swojej pracy oraz np. w kontaktach z atrakcyjnymi kobietami.
Kompetencja jest podstawą pewności siebie, w odniesieniu do konkretnych obszarów życia. Jeśli np. brakuje Ci pewności siebie podczas przemówień czy wystąpień publicznych, daj sobie czas na zgłębienie tematu przemówień i naucz np. mowy ciała.
Pamiętaj jednak, że to praktyka powoduje podniesienie Twoich kwalifikacji i kompetencji, więc ciągła nauka i szkolenie nie może być wymówką dla niepodjęcia wyzwania.
Wyzwanie i szansa nie przyjdzie, kiedy będzie Tobie pasować – nie trać szans, tylko je wykorzystuj, nawet jak nie jesteś gotowy – spróbuj!