Jak przekazywać informacje techniczne, aby być zrozumianym…
Nie raz zdarza się tak, że trzeba przekazać informację techniczną, której wagę rozumiesz tylko Ty – Inżynier. Sprawa ta ma duże znaczenie dla Ciebie i wydaje Ci się, że powinna mieć też wagę dla Twoich przełożonych, kolegów, bliskich.
Jednak, dlaczego oni nie mogą Ciebie zrozumieć!!!
Dlatego, że źle przekazałeś i podałeś tą informację.
Przyczyny:
- To, że znasz się bardziej od innych w danej dziedzinie, powoduje, że wdajesz się mocno w szczegóły, przy omawianiu danego tematu. Zapewne wydaje Ci się, że dzięki temu usuniesz wątpliwości i łatwiej będzie znaleźć rozwiązanie, a tak naprawdę rozmówca gubi główny wątek.
- Chcesz pokazać, że znasz się na czymś i tylko Ty zdawałeś sobie sprawę z tej rzeczy. Chcesz poczuć się ważny lub chcesz nawet wskazać na niekompetencję innych(jesteśmy tylko ludźmi).
Rozwiązanie:
- Skup się na celu. Nie omawiaj wątków pobocznych, nie mów w sposób:
„najpierw podłączymy to, potem tamto, i kiedy skompilujemy to jeszcze trzeba będzie zrobić testy, jeżeli testy nie przejdą…bla-bla-bla………. itd., etc.”
Ludzie nie potrzebują takiej informacji – szczegóły i przebieg swojej pracy omawiaj wtedy, gdy ktoś Cię o to zapyta. Twoi przełożeni/koledzy/znajomi nie potrzebują wiedzieć, na czym to polega i jak to pracuje/działa(chyba, że wyraźnie dają znać, że chcą).
Mów konkretnie, bez lania wody, – jeżeli coś się nie da lub nie działa – mów „to nie będzie działać” lub „niestety, ale nie jest to dobre rozwiązanie”, „są problemy techniczne i pracuję nad rozwiązaniem”. Prostota jest wszystkim.
- Jeżeli sytuacja pozwala ci „zabłyszczeć” – rób to z klasą. Przekaż konkretną informację, nie wytykaj błędów. Nigdy, ale to prze nigdy nie wskazuj publicznie na czyjąś niekompetencję.
Nie udowadniaj przełożonym/kolegom, że znasz się na czymś bardziej – Ci bardziej inteligentni i tak będą o tym wiedzieć, a Ci, którzy nie będą Cię szanować – nie są w życiu potrzebni, więc olej ich.